PSİKOLOG


BEBEĞİNİZ BÜYÜDÜ ANAOKULUNA BAŞLIYOR PEKİ SİZ DE ONUN KADAR HAZIR MISINIZ ?

MERHABA DEĞERLİ VELİLERİMİZ;

Çocuğunuzun okula başlayacağı gün geldi çattı  Eminim ki ebeveynler olarak sizler de en az onlar kadar heyecanlı ve kaygılısınız bu süreçte. Çocuk model olarak gördüğü anne ve babasından alabileceğini alır ve kendisine tanınan fırsatlar dahilinde bir psiko-sosyal olgunluğa varır, ancak bu gelişim sınırlıdır. İşte tam da bu dönemde okul öncesi eğitim devreye girerek çocuğun gelişim alanlarını destekleyici çalışmalar yapar. Bu dönemde çocuğun hissettikleri önemsenmeli ve duygularını dile getirmesine yardımcı olunmalıdır. Çünkü çocuğun aklında okula dair birtakım sorular olmaktadır.

‘’Anne ve babamdan neden ayrılıyorum ?’’ ‘’Bu çocuklarda kim ?’’ ‘’Annem gidip gelmezse ne olacak ? ‘’… Bu düşünceler okula alıştıktan bir süre sonra kaybolur ancak bu süreçte Anne ve Babanın rolü oldukça büyüktür. Ebeveynler hem sözel olarak hem de davranışlarıyla bu soruları yanıtlamalıdır. Örneğin , ‘’oyun oynayacaksın , şarkılar söyleyeceksin ve yemek yedikten sonra ben gelip seni alacağım …’’ Böyle bir açıklama çocuğunuzdaki belirsizliği ve kaygıyı azaltacaktır.

Sizlerin konuşurken seçtikleri cümleler ve beden diliniz alışma döneminin kilit noktalarıdır. Yani kararlılığınız ve iç rahatlığınız uyum süreci için çok önemlidir. Bu süreçte çocuğunuzda gözlemleyeceğiniz tepkiler şunlar olabilir .

-İçe kapanma ve iletişim kurmayı reddetme
-Saldırgan ve inatçı davranışlar
-Tuvalet problemleri
-Uyku ve Yemek problemleri
-Parmak emme ve tırnak yeme

Ebeveynlere önerilerim ;

1.Karşılaştığınız bu uyum problemlerinde sabırlı ve kararlı olmanız çok önemlidir.

2. Çocuğunuza anaokulunun sadece çocukların girebileceği bir yer olduğunu, anne babanın bu süreçte işte ve ya evde olacağı çocuğa açıkça söylenmelidir. En çok yapılan hatalardan biri de çocuğu okula bırakıp açıklama yapmadan gizlice kaçmaktır. Bu durumda çocuğunuz kendini terk edilmiş hissedecektir.

3.Çocuğunuzu okula teslim ederken ki vedalaşma töreninin kısa tutulmasına özen gösterilmelidir. O’nu öpün ve ‘’ben şimdi gidiyorum , seni almaya geleceğim’’ sözünü verip yolunuza devam edin. İyi olup olmadığını ya da ağlayıp ağlamadığını kontrol etmek için arkanıza dahi bakmayın .

4.Bu süreçte ki en önemli noktalardan biride çocuğun okula düzenli bir şekilde devamlılık sağlamasıdır. Ağlama ve yakınmalar devam etse de sabırlı ve kararlı olunmalıdır.

5. Çocuğun okula gidişi tüm aile bireyleri tarafından desteklenmelidir. Aksi takdirde aile bireylerinden birinin çocuktan yana tutum göstermesi , çocuğun tepkilerinin artmasına sebeb olacaktır.

Araya giren hafta sonunun ardından uyum sürecindeki tepkiler tekrarlanacaktır , bu da oldukça normaldir … SABIR , SAKİNLİK VE KARARLILIK bu süreci kolaylaştıran en önemli üç faktördür.

Sevgiyle Kalın …

UZM.KLİNİK PSİKOLOG DERYA ŞENEL DEMİR